Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Apele w sprawie rad pracowników do Prezydenta RP i pani Premier.

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Kontynuujemy naszą kampanię rzeczniczą w sprawie projektu nowelizacji ustawy o radach pracowników. Tym razem z prośbą o podjęcie tematu zwróciliśmy się do przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego

Zarówno Prezydent RP, Andrzej Duda, jak i pani Premier, Beata Szydło, w swoich wystąpieniach wielokrotnie zapewniali, że dialog z obywatelami jest sprawą priorytetową. W związku z tym zwróciliśmy się do nich z prośbą o spotkanie i nawiązanie dialogu w sprawie rad pracowników.

Oto fragment pisma skierowanego do Prezydenta RP: Szanowny Panie Prezydencie, powołując przedstawicieli strony rządowej na członków Rady Dialogu Społecznego podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim 11 grudnia 2015 roku, wypowiedział Pan ważkie słowa, odnoszące się do prowadzenia dialogu: „(…) Chciałbym, żeby Rada Dialogu Społecznego była ciałem jak najbardziej otwartym na różne idee, które wynikają z potrzeb i z serca Polaków. Nie tylko tych bezpośrednio reprezentowanych w Radzie Dialogu Społecznego, a więc tych, którzy należą do organizacji związkowych, których przedstawiciele w Radzie zasiadają, (…) ale także innych, reprezentowanych przez inne organizacje pozarządowe, które będą, wierzę w to, z różnymi postulatami do Rady się zwracali”. 

Odwołując się do stworzonych możliwości, Rady Pracowników, nieposiadające reprezentantów w Radzie Dialogu Społecznego, oraz organizacja obywatelska, Instytut Spraw Obywatelskich, apelują o uwagę Pana Prezydenta oraz o wsparcie we wprowadzeniu pod obrady Rady Dialogu Społecznego przygotowanego przez nie społecznego projektu nowelizacji ustawy.

I fragment apelu do pani PremierSzanowna Pani Premier, w expose wygłoszonym przez Panią po objęciu urzędu Prezesa Rady Ministrów, zadeklarowała Pani: „Chcę mocno podkreślić, będziemy rozmawiać ze społeczeństwem bezpośrednio. Będziemy rozmawiać z Polakami tak, jak rozmawialiśmy w kampanii. Dialog i współpraca to warunek zrealizowania zadań, które postawili przed nami Polacy. Będziemy rozmawiać, będziemy słuchać i co najważniejsze, będziemy słyszeć, co do nas mówią Polacy”. Teraz grupa obywateli zwraca się do Pani z prośbą o rozmowę i wysłuchanie ich głosu.

(…) Pani Premier stanowczo występowała w obronie praw pracowniczych naszych rodaków  poza granicami kraju. Teraz prosimy o równie zdecydowaną postawę i rozpoczęcie dyskusji wokół nowelizacji ustawy, której zapisy po dziesięciu latach obowiązywania wymagają znaczącej aktualizacji.

Wysłaliśmy również pisma z dołączonymi do nich projektami nowelizacji ustawy do wszystkich Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Deklaracje o gotowości i potrzebie podejmowania dialogu z obywatelami okażą się pustym zapisem czy zostaną zrealizowane? Wkrótce się przekonamy.

Pismo do Prezydenta RP   Pismo do Pani Premier

logo fio