Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Czas postawić na rady pracowników

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

W artykule „Pracownik musi być podmiotowy” Piotr Wójcik nawiązuje do wydanego przez nas raportu eksperckiego „10 lat rad pracowników w Polsce. Co dalej?”. Podkreśla korzyści, jakie wynikają z włączania pracowników w zarządzanie firmą. Proponuje powoływanie rad pracowników w firmach zatrudniających od pięciu pracowników wzwyż.

Pracownik doceniony, samodzielny i zaangażowany w sprawy przedsiębiorstwa potrafi wykrzesać z siebie dodatkowe pokłady energii i kreatywności. Niemcy, Japończycy i Skandynawowie od dawna wcielają w życie idee samorządności pracowniczej. Każdy, oczywiście, na swój sposób. W Szwecji, Danii oraz Finlandii do związków należy blisko 70% osób pracujących. W Niemczech związkowcy stanowią 17% pracowników, a wysoki stopień samorządności wśród załóg, sięgający łącznie 58% osób pracujących, uzyskano dzięki układom zbiorowym i radom. Japończycy angażują w zarządzanie nawet szeregowych pracowników.

Co z Polską?

Według danych GUS z 2014 roku w naszym kraju do związków zawodowych należało tylko 11% wszystkich osób pracujących. W 2015 roku działało nieco ponad 500 rad pracowników na około 17 tysięcy firm, spełniających warunki do ich utworzenia. Nie trzeba przeprowadzać szczegółowych analiz, żeby dostrzec, że takie wyniki stawiają nas daleko poza wymienioną wyżej czołówką.

pracownik
[…] w polskich warunkach powinniśmy w większym stopniu postawić na rady pracowników […]. W tym celu należałoby realnie umożliwić zakładanie rad w firmach już od pięciu pracowników wzwyż, tak jak za naszą zachodnią granicą. Należałoby też wprowadzić sankcje za brak rad pracowników w firmach, z co najmniej 50 pracownikami (bo w niektórych mniejszych podmiotach założenie rady może być rzeczywiście trudne). Dobrze by było ograniczyć również wymaganą liczbę podpisów pod wnioskiem o założenie rady do liczby osób zasiadających w potencjalnej radzie (która jest różna, w zależności od ogólnej liczby pracowników w firmie) – czytamy w tekście.

Zachęcamy do lektury całego artykułu.

źródło: Piotr Wójcik, Pracownik musi być podmiotowy, jagiellonski24.pl [dostęp: 27.02.2017]