Apel do wicepremiera Morawieckiego przesłany do Ministerstwa Rozwoju
Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Z Apelem do wicepremiera Mateusza Morawieckiego oraz projektem nowelizacji ustawy o radach pracowników w ręku zapukaliśmy do kolejnych drzwi. Tym razem Ministerstwa Rozwoju.
Apel rad pracowników, skierowany do wicepremiera Mateusza Morawieckiego, był jednym z kluczowych tematów Ogólnopolskiego Forum Rad Pracowników (14.06.2016). Omówienie jego założeń zostało połączone ze zbieraniem podpisów wśród uczestników spotkania, popierających inicjatywę. Swoje poparcie wyraziło 91 osób z ponad 100 obecnych.
Treść Apelu, listę z podpisami oraz projekt nowelizacji ustawy przesłaliśmy do Ministerstwa Rozwoju. Do przesyłki dołączyliśmy pismo, w którym wyrażamy m.in. chęć przedstawienia tematyki rad pracowników podczas spotkania.
Poniżej treść całego pisma. Zachęcamy do zapoznania się z nią.
Łódź, dnia 6 lipca 2016 r.
Szanowny Pan
Mateusz Morawiecki
Ministerstwo Rozwoju
Szanowny Panie Wicepremierze,
prezentacja skierowanego do Pana Wicepremiera apelu była jednym z kluczowych punktów Ogólnopolskiego Forum Rad Pracowników, które odbyło się w Warszawie w dniu 14 czerwca 2016 roku.
Uczestniczący w spotkaniu członkowie rad pracowników wyrazili w nim swoje poparcie dla akcjonariatu pracowniczego jako elementu i warunku powodzenia „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”. Wyrazili również poparcie dla uwzględnienia w Planie procesu nowelizacji ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 roku o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. Pod apelem popierającym rozwiązania podpisało się 91 osób, z ponad 100 obecnych na spotkaniu.
Angażowanie się obywateli w działania rad pracowników na rzecz firm, w których są zatrudniani, może ich przygotować do późniejszej roli współwłaścicieli tych przedsiębiorstw. Zdobyte w radach pracowników umiejętności i wiedza, potrzebne do świadomego uczestniczenia w programie akcjonariatu pracowniczego, mogłyby stanowić znaczące wsparcie w realizacji założeń „Planu na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.
Dlatego tak ważne jest, aby w Polsce powstawało jak najwięcej rad pracowników. Ważne jest również, aby mogły one działać efektywnie. Do osiągnięcia tych celów konieczna jest nowelizacja obecnie obowiązującej ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 roku.
Chcielibyśmy przedstawić Panu Wicepremierowi więcej informacji na temat sytuacji rad pracowników w naszym kraju oraz przygotowanego przez Instytut Spraw Obywatelskich
w konsultacjach z radami, projektu nowelizacji ustawy, podczas spotkania w dogodnym dla Pana Wicepremiera terminie.
Będziemy wdzięczni za odpowiedź.
Z wyrazami szacunku
Rafał Górski
Prezes, Instytut Spraw Obywatelskich
