Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Brak porozumienia w AXTONE Stalowa Wola

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Związkowcy protestują, przedsiębiorca zwalnia strajkujących – w tym również osoby należące do rady pracowników. Konflikt trwa. Jak znaleźć kompromis?

Z doniesień prasowych wynika, że sprawa coraz bardziej się komplikuje. Związkowcy uważają zwolnienia za bezprawne. Spółka zarzuca zorganizowanie nielegalnego strajku, zmniejszenie wpływów finansowych z tego tytułu oraz osłabienie wizerunku przedsiębiorstwa.

Ognisk zapalnych jest wiele. Zaczęło się od wystąpienia związkowców o podwyżki. Kolejnym punktem spornym stała się ich wysokość. Doszło do mediacji, a następnie dwugodzinnego strajku ostrzegawczego. Całą sprawę szczegółowo opisuje portal stalowemiasto.pl: Strajk w AXTONE – dwie strony medalu.

Naszą uwagę zwróciła lista zwolnionych. Są na niej m.in. osoby chronione ustawą o związkach zawodowych i radzie pracowników. Jak wynika z artykułu, związki zawodowe otrzymały powiadomienia o zwolnieniach, a rada pracowników – nie. Spółka zapewnia, że jest otwarta na dialog.

Sytuacja w AXTONE pokazuje, jak dużym wyzwaniem jest szukanie kompromisu. Wymaga to otwartości i wyważonej oceny sytuacji z obu stron. Nieprzyjazna atmosfera może prowadzić jedynie do łamania zasad i reguł.

Zachęcamy do lektury artykułu. I refleksji. :

www.stalowemiasto.pl: Strajk w AXTONE – dwie strony medalu

[dostęp 02.06.2016]