Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Ciąg dalszy konsultacji w Kompanii Węglowej

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

16 października w Katowicach  odbyło się spotkanie zarządu Kompanii Węglowej z Radą Pracowników. Omawiano założenia programu restrukturyzacji. Od kilku tygodni co chwilę wznawiane są rozmowy zarządu z załogą poświęcone planowanym zmianom. Cykliczne spotkania odbywają się zarówno z Radą Pracowników oraz związkami zawodowymi działającymi w spółce.

16 października zarząd Kompanii Węglowej poinformował radę pracowników o tym, że rozważa m.in. zmniejszenie liczby kopalń wchodzących w skład spółki do 7. Miałoby to zostać zrealizowane poprzez łączenie ze sobą obecnie funkcjonujących zakładów. Przekazano nam również informację dotyczącą możliwych cięć w administracji spółki

mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. Na dziś nie wiadomo, które kopalnie miałyby ulec połączeniu. Do końca listopada zarząd Kompanii Węglowej ma opracować projekt programu restrukturyzacji spółki.

Na razie zarząd nie przedstawił nam żadnych szczegółów. Tak więc na ocenę jest jeszcze za wcześnie

podkreśla przewodniczący górniczej solidarności. Jednocześnie podczas konferencji prasowej obecny wiceprzewodniczący KW Marek Uszko oznajmił:

Gwarancje pracy dla pracowników dołowych i pracowników przeróbki mechanicznej węgla zostaną utrzymane, a program restrukturyzacji Kompanii będzie gotowy i przedstawiony Radzie Pracowników 19 listopada.

Następnie podkreślił, że zarząd dotrzyma wszelkich zobowiązań związanych z terminami i trybem konsultacji. Dotyczy to zarówno Rady Pracowników, która na wydanie opinii ma 45 dni, jak i związków zawodowych, które na konsultacje mają 30 dni. Od kilku miesięcy coraz głośniej o planowanych zmianach organizacyjnych w Kompanii. Największa firma górnicza w Europie wpada w coraz większy dołek. 13 września do dymisji podała się prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec–Łobodzińska. Jej dymisja stanowiła niemałe zaskoczenie dla zakładu.

Na zwałach kopalń Kompanii Węglowej zalega obecnie 5,5 mln ton węgla. Strata spółki na koniec września zmniejszyła się 341 mln zł zanotowanych pod koniec sierpnia do niecałych 291 mln zł. Jednakże według rady nadzorczej nie ma żadnych szans na wynik dodatni spółki pod koniec 2013 roku. Kompania skupia 15 kopalń i zatrudnia ponad 60 tysięcy osób.

Czytaj więcej na nowiny.pl   oraz nettg.pl.