Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Czy zmiany prawa pracy wzmocnią rady pracowników? Podpisz apel!

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Zmiany zachodzące na rynku pracy stały się tematem konferencji „Krajowy dialog o przyszłości pracy”, zorganizowanej 7 grudnia 2016 roku w Warszawie.

W Konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciel Międzynarodowego Biura Pracy – Nicolas Niemtchinow, przewodnicząca Rady Dialogu Społecznego, Prezydent Konfederacji Lewiatan – Henryka Bochniarz, sekretarz stanu i wiceminister w MRPiPS – Stanisław Szwed.

Świat pracy na naszych oczach podlega szybkim zmianom. Przyszłość pracy przykuwa uwagę pracowników i pracodawców. Konferencja daje możliwości spojrzenia na te problemy w szerszej perspektywie – powiedział wiceminister Stanisław Szwed. W swoich wypowiedziach nawiązał również do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy i przygotowywanych przez nią propozycji nowych kodeksów prawa pracy:  –  Muszą one uwzględniać pojawiające się nowe wyzwania i zmiany w tej dziedzinie.

Co mają wspólnego z radami pracowników prace Komisji? Bardzo wiele. Przygotowywanie projektów nowych kodeksów zajmie kilkanaście najbliższych miesięcy. W kodeksach zostaną zapisane m.in. prawa, obowiązki i kompetencje organizacji pracowniczych. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w tym czasie nieustannie przypominać o radach pracowników oraz ich zaangażowaniu w działalność na rzecz miejsc pracy, w których funkcjonują. Należy również przypominać decydentom, że aby skutecznie i efektywnie działać, rady pracowników potrzebują zmian. Jakich? Najważniejsze znalazły się w obywatelskim projekcie nowelizacji ustawy o informowaniu i przeprowadzaniu konsultacji z pracownikami.

Zachęcamy wszystkich pracowników i wszystkie rady pracowników!

Podpisujecie apel rad pracowników do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W ten sposób wyrazicie poparcie dla rad pracowników oraz inicjatywy nowelizacji ustawy, która jest podstawą do działania rad.

Wszystkie podpisy przekażemy wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

źródło: MRPiPS