Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Forum Ekonomiczne w Krynicy bez tematów pracowniczych

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

W Krynicy na tegorocznym Forum Ekonomicznym (5-7.09.2017) dyskutowano, jak rozwijać i unowocześniać naszą gospodarkę. Wśród poruszanych tematów wyraźnie zabrakło akcentów pracowniczych. W Forum aktywnie uczestniczył prezes Instytutu Spraw Obywatelskich (INSPRO) i ekspert Centrum Wspierania Rad Pracowników - Rafał Górski.

„Moją uwagę zwróciła na konferencji obecność tematów pracowniczych. A właściwie jej brak. Dziwne. Forum ekonomiczne, więc obok przedsiębiorców powinni być obecni pracownicy. W szczególności pracownicy zorganizowani w ramach związków zawodowych i rad pracowników„ – zauważa Rafał Górski w swoim felietonie dla Tygodnika Solidarność*.

Podobne wrażenie odniósł publicysta Rafał Woś, który w tekście** „Krynica znów nie dla pracowników” napisał: „Patrząc na tematykę paneli i śledząc treść odbywających się tam wystąpień można dostrzec, że niestety nie jest to przypadek. […] Tu rozmawia się o pracownikach, lecz w zasadzie nigdy z nimi”.

Zdaniem Rafała Wosia w Krynicy świat gospodarczy reprezentowały dwie strony: prywatny kapitał i państwo. Tymczasem do tworzenia silnej i zrównoważonej gospodarki potrzebny jest również świat pracy.

Co dalej? Nasuwa się wniosek: Umiesz liczyć? Licz na siebie! Jeśli pracownicy nie chcą, żeby decydowano o nich bez nich, powinni wziąć sprawy we własne ręce. Jednym ze sposobów może być rozwijanie organizacji pracowniczych: rad pracowników i związków zawodowych.

*Rafał Górski, Marzenie ściętej głowy, Tygodnik Solidarność, 2017, nr 36

**Rafał Woś, Krynica znów nie dla pracowników, Dziennik Gazeta Prawna, 2017