Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Zaniedbania przy sprzedaży stoczni w Gdyni

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Stocznia Nauta, będąca własnością Agencji Rozwoju Przemysłu, zgłosiła ofertę dzierżawy i zakupu zorganizowanej części przedsiębiorstwa Marynarki Wojennej S.A. Kontrowersje wzbudza fakt, że nikt z członków reprezentującej interesy pracowników Rady nie wiedział o ofercie. Zarząd stoczni nie dopełnił obowiązku informacyjnego. Przewodniczący działającej w zakładzie Rady Pracowników - Tadeusz Szymelfening zaprzecza, aby wiadomość o zamiarze kupna spółki trafiła do któregokolwiek z pracowników.

Od kwietnia zeszłego roku stocznia Marynarki Wojennej znajduje się w stanie upadłości likwidacyjnej. Spółka posiada ponad 800 wierzycieli.

Niepowodzeniem zakończył się trwający od 2009 roku program restrukturyzacji stoczni. Polegał on na redukcji zatrudnienia oraz sprzedaży zbędnego majątku. Mimo zwolnień grupowych przedsiębiorstwo straciło płynność finansową.

W wyniku konsolidacji dwóch stoczni planowane jest wznowienie budowy korwety "Gawron", która - według zapewnień premiera Donalda Tuska - zostanie dokończona jako patrolowiec.