Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Nowela ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji bez uwag Senatu

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

­Nowela uchyla zakwestionowany w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2008 r. (Dz. U. Nr 120, poz. 778) art. 4 ust. 1, 3 i 5 w zakresie, w jakim określa tryb wyboru oraz odwołania rady pracowników w zależności od przynależności pracowników do reprezentatywnej organizacji związkowej, ze względu na niezgodność z art. 59 ust. 1 w związku z art. 32 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP. W związku z faktem, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne, art. 4 ust. 1, 3 i 5 utraci moc 9 lipca 2009 r.

W związku z koniecznością dostosowania systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego w dniu 15 maja 2009 r. wniesiono do Sejmu senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Projekt ustawy Sejm uchwalił 22 maja br., a 25 maja ustawę przekazano Prezydentowi i Marszałkowi Senatu. Do uchwalonej ustawy Senat nie wniósł żadnych poprawek.

Zgodnie z uchwaloną ustawą:

  1. Członków rady pracowników:
  • u pracodawcy zatrudniającego do 100 pracowników wybiorą pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 10 pracowników,
  • w zakładach liczących powyżej 100 pracowników wybiorą pracownicy spośród kandydatów zgłoszonych na piśmie przez grupę co najmniej 20 pracowników.
  1. Wybory członków rady pracowniczej zorganizuje pracodawca na pisemny wniosek grupy co najmniej 10% pracowników, powiadamiając o terminie ich przeprowadzenia oraz terminie zgłoszenia kandydatów.

  2. Członkostwo w radzie pracowników ustanie:

  • w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy,
  • w razie zrzeczenia się funkcji,
  • w razie wniosku w sprawie ustania członkostwa podpisanego przez co najmniej 50% pracowników zatrudnionych u pracodawcy przez co najmniej 6 miesięcy.
  1. Pracodawca w ciągu miesiąca od wyboru rady będzie zobowiązany przekazać ministrowi pracy informacje dotyczące rady według wzoru stanowiącego załącznik do znowelizowanej ustawy.

  2. Koszty działalności rady pracowników – zgodnie z projektem – poniosą organizacje związkowe, które wybrały członków rady pracowników albo których kandydaci zostali wybrani na członków rady pracowników, jeżeli porozumienie zawarte pomiędzy radą pracowników a pracodawcą nie określa innych zasad ponoszenia tych kosztów.

Powyższe zmiany powinny wejść w życie z dniem 8 lipca 2009 r.

Autor: Dorota Krige

Źródło: Eporady24