Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

O nowelizacji ustawy i radach pracowników mówiliśmy na spotkaniach łódzkiej Rady Dialogu Społecznego i w Ministerstwie Rozwoju

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Prezes INSPRO, Rafał Górski, wziął udział w posiedzeniu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego i społecznych konsultacjach Planu Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie.

W trakcie posiedzenia WRDS w Łodzi, w czwartek, 15 września 2016 r., mówiliśmy o konieczności nowelizacji ustawy o radach pracowników. Członkowie rady nie wypracowali, co prawda, oficjalnego stanowiska w tej sprawie, ale z uwagą wysłuchali wystąpienia. wrds_lodz1

Dzień później, w piątek, 16 września, w Ministerstwie Rozwoju w Warszawie wzięliśmy udział w konferencji konsultacyjnej. Dotyczyła ona Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zwanej Planem Morawieckiego. Tematem konferencji była Jakość pracy i życia Polaków i Polek.

"Spróbowałem się przyjrzeć tej strategii w obszarze pracy. Teraz zagadka. Ile razy pojawia się termin związek zawodowy? Odpowiedź: zero. Przedsiębiorca i pracodawca odmienia się ze wszystkich stron. Idąc dalej, a propos jakości pracy, chciałbym zwrócić państwa uwagę na rady pracowników. W 2010 roku było ich około 3 tysięcy. Dziś jest ok. 500. Myślę, że instytucja rady pracowników mogłaby bardzo dobrze wpłynąć na jakość pracy" – stwierdził Rafał Górski w swoim wystąpieniu.

Podkreślił również, że aby zrealizować cele strategii, trzeba oprzeć się na pracownikach i obywatelach. Przypomniał o apelu rad pracowników, przesłanym do Ministerstwie Rozwoju, na który wciąż nie otrzymaliśmy odpowiedzi.   

W środę 21 września 2016 r. o projekcie nowelizacji ustawy o radach pracowników poinformujemy podczas posiedzenia WRDS województwa małopolskiego.

foto: INSPRO

logo fio