Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Prawnik o radach

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Tekst pochodzi z dziennika Gazeta Prawna

Autor: Maciej Chakowski

Opinia prawnika w sprawie przekazywania członkom rad pracowników tajnych i ważnych informacji na temat działalności ich przedsiębiorstw.

Maciej Chakowski, prawnik, wspólnik w C&C Chakowski & Ciszek pisze, że obowiązek przekazywania radom różnego rodzaju informacji budzi nieraz strach pracodawców przed ich „przeciekiem” do konkurencji. Obowiązek lojalności względem pracodawcy wynika z ogólnych zasad prawa pracy, jednak niektórzy dodatkowo podpisują z pracownikami, którzy mogą pełnić lub pełnili

funkcję członka rady pracowników, specjalne umowy o zakazie konkurencji. Kontrowersje budzi kwestia, czy mają do tego prawo, zwłaszcza jeśli dotychczas podpisywanie „lojalek” nie było wymagane od pracowników.

logo_gazeta_prawna

W przypadku każdego innego pracownika jest możliwe uzależnienie dalszego jego zatrudniania od podpisania umowy o zakazie konkurencji; wynika to m.in. z orzecznictwa Sądu Najwyższego. Maciej Chakowski pisze, że nie ma też żadnych prawnych przeszkód, by zaproponować podpisanie umowy o zakazie konkurencji pracownikom, którzy pełnili funkcję w radzie lub którzy potencjalnie mogą w przyszłości do niej kandydować – a jednocześnie ich wiedza może być pożądana przez

konkurencję pracodawcy. W tym przypadku istnieje jednak zasadnicza różnica: zagrożenie zwolnieniem z pracy w przypadku nie podpisania takiej umowy będzie niezgodne z prawem. Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji pracodawca nie może bez zgody rady wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z żadnym z jej członków, w okresie sprawowania przez niego mandatu.

Chakowski pisze, że teoretycznie możliwe jest złożenie tego rodzaju „propozycji” osobie dopiero zgłoszonej przez pracowników jako kandydat do rady – nie podlega ona bowiem specjalnej ochronie. Prawnik jest jednak zdania, że można by to uznać za uniemożliwianie utworzenia rady pracowników lub utrudnianie w organizowaniu wyborów – czyli złamanie art. 19. wspomnianej ustawy. Takie działanie podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny.

Sposobem na uniknięcie tego rodzaju dwuznacznych sytuacji może być wprowadzenie obowiązku podpisywania umowy o zakazie konkurencji już na etapie zawierania stosunku pracy, wobec wszystkich pracowników.

Pełna wersja wiadomości prawno-gospodarczych – czytaj na gazetaprawna.pl