Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Rady Pracowników, brakujące ogniwo dialogu społecznego

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

„Podstawową przyczyną systematycznego zmniejszania się liczby rad pracowników jest presja wywierana na pracowników, by nie podpisywali wniosku o powołanie rady, który to wniosek poparty przez 10 procent załogi jest warunkiem powołania rady” - pisze Rafał Górski w trzecim, najnowszym numerze kwartalnika „Dialog”.

„(...) Ustawa jest nieprecyzyjna, co zwiększa przewagę tej strony „dialogu” w zakładach pracy, która dysponuje prawnikami”. To tylko jedna z wielu wad Ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, wskazana przez Rafała Górskiego w tekście „Rady Pracowników – brakujące ogniwo dialogu społecznego”.

Autor pisze w artykule o konieczności nowelizacji Ustawy i projekcie przygotowywanym przez Instytut Spraw Obywatelskich. Nowy projekt m.in. precyzyjnie określa zakres informacji o firmie, do jakich rada powinna mieć dostęp. Ważną zmianą jest również rozszerzenie zakresu spraw, objętych obowiązkiem konsultacji.

Zachęcamy do lektury tekstu

http://www.cpsdialog.pl/dialog