Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Rady pracowników walczą

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Rady Pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Bytomiu oraz szpitala w Kwidzynie razem ze związkami zawodowymi i członkami załóg protestują przeciwko niekorzystnym przekształceniom przedsiębiorstw. O zaistniałych sytuacjach informuje lokalna prasa.

W Bytomiu członkowie rady pracowników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wzięli udział w posiedzeniu rady miejskiej, podczas którego pojawiły się wątki związane z możliwą prywatyzacją zakładu. W swoim wystąpieniu przewodniczący rady pracowników wyraził sprzeciw wobec proponowanej prywatyzacji. Zakład  przynosi zyski, a łatanie dziur w budżecie miasta pieniędzmi z jego sprzedaży nie  jest dobrym pomysłem. Pracownicy PEC-u będą kontynuować rozmowy o zaistniałej sytuacji na terenie firmy.

Z kolei w Kwidzynie załoga tamtejszego szpitala protestuje przeciwko sprzedaży placówki. Pracownicy są zbulwersowani „skrajnie niekorzystnymi warunkami umowy” przedwstępnej. Wskazują również, że firma, która chce przejąć szpital, nie wywiązuje się z podjętych wcześniej zobowiązań.

Jako komitet protestacyjny, rada pracowników szpitala wspólnie ze związkami zawodowymi wystosowali oświadczenie. Negatywnie oceniają w nim m.in. sposób zarządzania szpitalem, brak planów rozwoju placówki, lekceważenie spraw pracowniczych.

źródła:

Nocny protest pracowników szpitala w Kwidzynie, Dziennik Bałtycki, 29 lutego, 2016

Bytom: Protest przeciwko prywatyzacji PEC. Będzie referendum?, bytom.naszemiasto.pl, 29 lutego, 2016