Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Sprawy Jacka Kotuli ciąg dalszy

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

­

Sprawa bezprawnie zwolnionego z pracy przewodniczącego związku i rady pracowników, Jacka Kotuli nadal trwa. Ponieważ wiemy, że wielu z pośród członków rad pracowników żywo interesuje się tą sprawą poprosiliśmy pana Jacka aby opisał co ostatnio wydarzyło się w jego sprawie.

„Pod koniec listopada br. odbyła się moja pierwsza rozprawa. Było na niej obecnych ok 30 związkowców, którzy byli dopuszczeni na salę jako publiczność. Sędzia zapytał czy jest możliwość ugody. Adwokat dyrekcji odpowiedział na to, że nie ma możliwości mojego powrotu do pracy, lecz jest możliwość ugody, tak abym odszedł za porozumieniem stron za dość dużym odszkodowaniem. Na pytanie mojego adwokata o jakiej kwocie mówimy, odpowiedział, że jest to sprawa do przedyskutowania w przypadku gdybym był nią zainteresowany. Następnie ja odpowiedziałem, że jestem niewinny i nie interesuje mnie inna możliwość ugody jak tylko cofnięcie wypowiedzenia przez dyrekcję i mój powrót do pracy na dotychczasowych warunkach. Adwokaci pracodawcy na coś takiego nie przystali. W związku z tym sędzia wyznaczył kolejną rozprawę na 19.01.09 podczas której bedą przesłuchiwani: plantator, który doniósł na mnie oraz dyrektor wraz z panią z kadr, którzy łapali mnie na lotnisku. Na sali rozpraw był też obecny gł. dyrektor zakładu, który wielokrotnie łamał prawo pracy, co potwierdzały liczne kontrole PIP.

Po rozprawie, związkowcy postanowili zorganizować w styczniu pikietę przed siedzibą Nestle Polska w Warszawie w mojej sprawie. Data pikiety nie została jeszcze ustalona.

Poza tym, petycję do Senatu w mojej sprawie napisali senatorowie (oświadczenie jest dostępna pod adresem http://www.senat.gov.pl/k7/dok/sten/oswiad/jaworski/2112.htm). Zaś Europejska Rada Zakładowa Nestle na swoim posiedzeniu w Genewie wydała uchwałę potępiającą zwolnienie mnie. Uchwała ta będzie rozesłana do organizacji zakładowych, działających w zakładach Nestle, w Europie.

Nadmienię jeszcze, że walne zgromadzenie delegatów sekcji przemysłu owocowo-warzywnego NSZZ Solidarność zebrane na zjeździe w Rzeszowie w dniach 24-25.11.08 podjęło uchwałę wzywającą Prezesa Nestle Polska SA do odwołania dyrektora zakładu Alima Gerber w Rzeszowie - Pawła Miłkowskiego.