Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Dziś wspominamy Zbigniewa Romaszewskiego

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Dziś 13 lutego obchodzimy 6. rocznicę śmierci Zbigniewa Romaszewskiego. Wieloletniego senator, sprawujący nieprzerwanie urząd przez siedem kadencji od czasu ponownego powołania Senatu w 1989 do 2011 r. Romaszewski był jedynym parlamentarzystą, który walczył o  rady pracowników.

Kiedy w marcu 2006 roku w Senacie RP toczyły się prace nad projektem ustawy, senator Zbigniew Romaszewski podkreślał jej wagę: „[…] w moim przekonaniu jest to ustawa w jakiś sposób przełomowa, jest to ustawa zaczynająca zupełnie nowy okres w dziejach stosunków między pracownikami i pracodawcami. Może to się podobać, może to się nie podobać, ale nie ulega wątpliwości, że jest to ustawa po prostu niezbędna […]”. Senator Romaszewski mówił również o znaczeniu rad pracowników w kształtowaniu społeczeństwa obywatelskiego podczas wspólnego posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności i Komisji Rodziny i Polityki społecznej (29 maja 2007 r.): „rady pracowników są elementem społeczeństwa obywatelskiego i wydaje mi się, że są one elementem bardzo znaczącym”.

Polecamy także tekst: Rady pracowników: Czas na nowe rozdanie