Zapraszamy na szkolenie dla rad pracowników. Termin: 17.01.2025 r.

Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Obowiązki spoczywające na pracodawcy po ustaniu zatrudnienia jednego z członków rady pracowników

Obowiązki spoczywające na pracodawcy po ustaniu zatrudnienia jednego z członków rady pracowników, określa art. 12 ustęp 2. ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz. U. z 2006, Nr 79, poz.550 dalej „ustawa”), który stanowi:

„Członkostwo w radzie pracowników ustaje w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, zrzeczenia się funkcji lub wniosku w sprawie ustania członkostwa podpisanego co najmniej przez 50% pracowników zatrudnionych u pracodawcy co najmniej przez 6 miesięcy”.:

„W przypadkach, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się wybory uzupełniające na zasadach określonych w art. 9 i 10.” Pracodawca musi zakomunikować zatem do ogółu pracowników (w sposób przyjęty u danego pracodawcy) o powstałym wakacie wśród członków rady pracowników i rozpocząć procedurę wyborów uzupełniających na zasadach określonych w art. 9 i 10 ustawy.

Zgodnie z art. 3 ustawy:

„W skład rady pracowników wchodzi u pracodawcy zatrudniającego, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2 pkt 1: 1) od 50 do 250 pracowników - 3 pracowników.”

A wspomniany art. 5 ust. 2 stanowi: „Rada pracowników może ustalić z pracodawcą w szczególności: 1) liczbę członków rady pracowników inną niż określona w art. 3 ust. 1, nie mniej jednak niż 3 członków rady pracowników;”

Ustawodawca jednoznacznie wskazał na minimalną liczbę 3 członków rady pracowników.

Czy w kompetencjach rady jest opiniowanie planu budżetowego/finansowego placówek, które działają u danego pracodawcy oraz czy rada opiniuje zmiany w regulaminie pracy i wynagrodzenia pracowników (zmiana tabeli płac, wprowadzenie nagrody jubileuszowej)?

W zakresie ustalania treści regulaminów pracy, wynagradzania oraz układów zbiorowych, ustalania treści regulaminów nagród i premiowania, pracodawca nie ma obowiązku ich konsultacji z radą pracowników. W zakresie regulaminu pracy wyjątek dotyczy obszaru, gdzie wprowadzane zmiany w regulaminie powodować będą istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia pracowników. Rada nie posiada umocowania do opiniowania planu budżetowego/finansowego placówek, które działają u danego pracodawcy. Można przyjąć wyjątek w sytuacji gdy, wprowadzanie zmiany powodować będą istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia istotnej grupy pracowników.


Przygotował: Michał Jarosławski

Przygotowano w ramach projektu Rozwój Centrum Wspierania Rad Pracowników dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.

Logotypy: Komitet Do Spraw Pożytku Publicznego, Narodowy Instytut Wolności, Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych