Zapraszamy na szkolenie dla rad pracowników. Termin: 17.01.2025 r.

Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Rezygnacja z bycia członkiem Rady Pracowników - najważniejsze zagadnienia

Kwestię zrzeczenia się członkostwa w radzie pracowników ustawodawca wskazał w treści artykułu 12 ustęp 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. z 2006, Nr 79, poz.550., dalej „ustawa”), który stanowi:

„Członkostwo w radzie pracowników ustaje w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, zrzeczenia się funkcji lub wniosku w sprawie ustania członkostwa podpisanego co najmniej przez 50% pracowników zatrudnionych u pracodawcy co najmniej przez 6 miesięcy”.

Zrzeczenie się funkcji przez pracownika jest jednostronnym, dobrowolnym oświadczeniem woli o rezygnacji ze sprawowania mandatu. Oświadczenie powinno wystarczająco dokładnie wskazywać na chęć rezygnacji z funkcji członka rady pracowników, rezygnację z udziału w organie jakim jest rada pracowników.

Ustawa o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji nie precyzuje formy zrzeczenia, a zatem należy dopuścić wszystkie zachowania, które w sposób dostateczny wyrażają wolę pracownika (np. ustna, mailem, SMS-em) - Baran Krzysztof W. (red.), Komentarz do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, [w:] Zbiorowe prawo zatrudnienia. Komentarz. 2019.

Ze względu na ostrożność procesową (ewentualną) i dla zachowania pewności prawnej w stosunkach pracy, forma pisemna byłaby najbardziej bezpieczna dla pracodawcy (wykluczy to hipotetyczny przypadek wrogiego przejęcia kontroli nad mailem, czy telefonem służbowym członka rady pracowników przez osobę nieuprawnioną, która mogłaby wysłać wiadomość o zrzeczeniu się funkcji w radzie).

Wątpliwości w zakresie zrzeczenia się funkcji członka rady przez samego pracownika może budzić kwestia adresata takiego oświadczenia (Wujczyk Marcin, Komentarz do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, [w:] Zbiorowe prawo pracy. Komentarz, 2016).

Ustawa znowu nie precyzuje do kogo ma złożyć swoje oświadczenie członek rady zrzekający się swojej funkcji. W przypadku nieuregulowania tego zagadnienia w regulaminie wewnętrznym rady pracowników, zasadna w tym zakresie wydaje się konstrukcja skierowania oświadczenia do ogółu pracowników, jako podmiotu dokonującego wyboru, to jednak w ocenie doktryny prawnej i dostępnych komentarzy do ustawy (Baran Krzysztof W. (red.), Komentarz do ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji, [w:] Zbiorowe prawo zatrudnienia. Komentarz. 2019) nie jest jedyne możliwe rozwiązanie. Także oświadczenie złożone radzie pracowników albo jej przewodniczącemu, a także oświadczenie złożone do pracodawcy wywoła skutek ustania członkostwa w radzie. Status członkostwa w radzie pracowników nie może przecież trwać wbrew woli i złożonemu oświadczeniu przez samego zainteresowanego.

Dodatkowym argumentem, że oświadczenie o zrzeczeniu się funkcji członka rady pracowników złożone do pracodawcy wywoła skutek ustania członkostwa w radzie, są obowiązki spoczywające na pracodawcy po otrzymaniu takiego oświadczenia. Zgodnie z art. 12 ustęp 2. ustawy:

„W przypadkach, o których mowa w ust. 1, przeprowadza się wybory uzupełniające na zasadach określonych w art. 9 i 10.”

Pracodawca musi zakomunikować zatem do ogółu pracowników (w sposób przyjęty u danego pracodawcy) o powstałym wakacie wśród członków rady pracowników i rozpocząć procedurę wyborów uzupełniających na zasadach określonych w art. 9 i 10 ustawy. Przekazanie tych informacji do pracowników wypełni konstrukcję skierowania oświadczenia o zrzeczeniu się funkcji członka rady do ogółu pracowników, nawet jeżeli oświadczenie zostało złożone tylko do pracodawcy.


Przygotował: Michał Jarosławski

Przygotowano w ramach projektu Rozwój Centrum Wspierania Rad Pracowników dofinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych na lata 2022–2033.

Logotypy: Komitet Do Spraw Pożytku Publicznego, Narodowy Instytut Wolności, Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych