Aktywność Obywatelska nr 3(26)/2021

odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Rada pracowników to rodzaj organu reprezentacji pracowniczej ustanowiony przez ustawę z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. stawa ta została uchwalona w wyniku implementacji Dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.3.2002 r., ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej.
Rady pracowników, działając na rzecz dobra wspólnego, wśród pracowników danej firmy rozwijają postawy prospołeczne, które mogą przekładać się na inicjowanie działań wspólnotowych poza miejscami pracy. W założeniu rada pracowników jest pośrednikiem w kontaktach na linii pracodawca — pracownicy, zajmuje się zdobywaniem informacji o stanie firmy i przekazywaniem ich załodze. Członkowie rady prowadzą dialog wewnątrzzakładowy, analizują dokumenty. Zajmując się polityką informacyjną na temat kondycji ekonomicznej firmy i perspektyw jej działania, budują atmosferę i świadomość społeczności pracowniczej.
Rady pracowników powinny być tworzone u pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników.
Skład rady uzależniony jest od liczby zatrudnionych pracowników. W zakładach liczących od od 50 do 250 pracowników wynosi 3 pracowników; od 251 do 500 pracowników – 5 pracowników; powyżej 500 pracowników – 7 pracowników.
Kadencja rady pracowników trwa 4 lata od dnia jej wyboru.
raporty i biuletyny z naszej bazy wiedzy