Baza wiedzy
odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Czym są rady pracowników?
Rada pracowników to rodzaj organu reprezentacji pracowniczej ustanowiony przez ustawę z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji. stawa ta została uchwalona w wyniku implementacji Dyrektywy 2002/14/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.3.2002 r., ustanawiającej ogólne ramowe warunki informowania i przeprowadzania konsultacji z pracownikami we Wspólnocie Europejskiej.
Jaką funkcję mają rady?
Rady pracowników, działając na rzecz dobra wspólnego, wśród pracowników danej firmy rozwijają postawy prospołeczne, które mogą przekładać się na inicjowanie działań wspólnotowych poza miejscami pracy. W założeniu rada pracowników jest pośrednikiem w kontaktach na linii pracodawca — pracownicy, zajmuje się zdobywaniem informacji o stanie firmy i przekazywaniem ich załodze. Członkowie rady prowadzą dialog wewnątrzzakładowy, analizują dokumenty. Zajmując się polityką informacyjną na temat kondycji ekonomicznej firmy i perspektyw jej działania, budują atmosferę i świadomość społeczności pracowniczej.
Gdzie tworzy się rady pracowników?
Rady pracowników powinny być tworzone u pracodawców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i zatrudniają co najmniej 50 pracowników.
Ilu członków ma rada pracowników?
Skład rady uzależniony jest od liczby zatrudnionych pracowników. W zakładach liczących od od 50 do 250 pracowników wynosi 3 pracowników; od 251 do 500 pracowników – 5 pracowników; powyżej 500 pracowników – 7 pracowników.
Ile trwa kadencja rady pracowników?
Kadencja rady pracowników trwa 4 lata od dnia jej wyboru.
Publikacje
raporty i biuletyny z naszej bazy wiedzy
Aktywność Obywatelska nr 3(26)/2021
Aktywność Obywatelska nr 2(25)/2021
Aktywność Obywatelska nr 2(23)/2020
Aktywność Obywatelska nr 2(21)/2019
Projekt nowelizacji ustawy
Ogólnopolskie Forum Rad Pracowników – videorelacja
Raport „10 lat rad pracowników w Polsce. Co dalej?…
Peryskop 4
Peryskop 3
Peryskop 2
Peryskop 1
Raport „Jesteśmy u siebie – Rady pracowników jako …
Raport o radach NSZZ Solidarność i OPZZ
Porady eksperta
W jakim terminie pracodawca powinien udzielić odpowiedzi radzie?
Otrzymaliśmy zapytanie od jednej z rad pracowników odnośnie terminu jaki ma pracodawca na udzielenie radzie odpowiedzi na zapytania kierowane przez radę. Ustawa precyzyjnie nie określa terminu jaki ma pracodawca. Jak zatem ma radzić sobie …
Pracodawca zwleka z pierwszym zebraniem rady pracowników
Zostaliśmy wybrani do nowej rady pracowników i do dzisiaj dyrektor firmy nie zwołał pierwszego zebrania. Czy w związku z tym rada może już działać? Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z rad pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z …
Rezygnacja z członkostwa w radzie pracowników
Proszę o instrukcję jak należy postąpić, w sytuacji gdy jedna z osób składa rezygnacje z bycia członkiem Rady Pracowników. Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z rad pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią ekspertów. Z …
Pierwsze posiedzenie rady pracowników w niepełnym składzie
Czy pierwsze spotkanie nowo powołanej rady pracowników może odbyć się bez jednego członka (jest na zwolnieniu lekarskim)? Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z rad pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią eksperta: Kwestie …
Wniosek o organizację wyborów do rady pracowników
Jako Centrum Wspierania Rad Pracowników jesteśmy zobowiązani do wspierania Was w organizacji demokratycznych procesów wyborczych w Waszych firmach. Z tego też względu, udostępniamy Wam kolejne przydatne materiały potrzebne do organizacji …
Przykładowy regulamin komisji wyborczej
Kontynuujemy temat wyborów do rady pracowników. Przygotowaliśmy przykładowy Regulamin Komisji Wyborczej., który ma na celu ustalenie zasad, procedur i obowiązków związanych z organizacją wyborów. Regulamin komisji wyborczej (doc) Czytaj …
Wybory do rady pracowników
Przygotowując wybory do rady pracowników warto pamietać o zapisach ustawy o informowaniu pracowników i prowadzeniu z nimi konsultacji. Przypominamy najważniejsze w nich. Na gruncie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 2006 r. o …
Czy posiedzenia rady pracowników z pracodawcą powinny odbywać się w godzinach pracy?
Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z rad pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią, udzieloną przez studentów z Koła Naukowego Prawa Pracy Uniwersytetu Łódzkiego: Pracodawca nie jest zobowiązany do zwolnienia pracownika z …
Czy rada pracowników może wnioskować o podwyżkę?
Czy rada pracowników - jako reprezentant pracowników - może złożyć w imieniu pracowników wniosek do pracodawcy o podwyżkę? Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z rad pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z odpowiedzią, udzieloną przez …
Czy rada pracowników może funkcjonować bez regulaminu?
Rada Pracowników działa II kadencję, ale nie ma regulaminu. Pracownicy zapytują ich o ten regulamin. Czy rada może funkcjonować bez regulaminu? Takie pytanie otrzymaliśmy od jednej z rad pracowników. Zachęcamy do zapoznania się z …
Obowiązki informacyjne pracodawcy wobec związków zawodowych i rad pracowników
Kompetencje rady pracowników i związków zawowdowych są często zagadnieniem problematycznym w wielu zakładach pracy. Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowym podziałam dotyczącym obowiązków informacyjnych pracodawcy względem tych dwóch …
Rada pracowników a związek zawodowy - porady eksperta
Nasz pracodawca organizuje spotkanie z Radą Pracowników wspólne ze związkami zawodowymi. Czy właściwym jest uczestniczenie rady pracowniczej w tego typu spotkaniach? Czy pracodawca powinien zorganizować dwa odrębne spotkania dla rady i …