Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Co łączy rady pracowników i plan Morawieckiego?

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Czy istnieje związek między radami pracowników a Planem na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, w skrócie zwanym planem Morawieckiego? Odpowiedzi na to, i wiele innych pytań, poszukamy w trakcie debaty na Ogólnopolskim Forum Rad Pracowników.

W planie Morawieckiego nie ma mowy o radach pracowników. Skąd więc takie skojarzenie? – mógłby ktoś zapytać. Rzeczywiście, w tym rządowym dokumencie nie ma mowy o radach. Ale jest wątek, który odwołuje się do angażowania pracowników w zarządzanie przedsiębiorstwem. Mowa o akcjonariacie pracowniczym. Według projektów rządu miałby się on przyczynić również do wzrostu naszych dochodów. Czy to możliwe?

Akcjonariat pracowniczy jest w Polsce znany od dawna. Ostatnim razem dość głośno mówiono o nim w naszym kraju w latach 90. XX wieku. Nabywanie przez pracowników akcji firmy, w której są zatrudnieni, powinno wzmocnić ich więzi z przedsiębiorstwem. W dłuższym okresie czasu powinno również prowadzić do wzrostu ich dochodów. W publikacji Ministerstwa Gospodarki z 2011 roku zauważono nawet, że „akcjonariat pracowniczy może skutkować stworzeniem kultury partnerstwa w przedsiębiorstwie”.

Same zalety. Zatem dlaczego ta forma inwestowania i zarządzania przedsiębiorstwem nie doczekała się w Polsce, jak dotąd, rozkwitu?  Dlaczego akurat teraz miałaby nagle wypalić?

Opinie są podzielone. Wiele z nich to prognozy wieszczące klapę. W innych podkreśla się, że to idea nad którą trzeba jeszcze mocno popracować. Zatem w jaki sposób wcielić ją w życie? Wskazówek brak.

Często kluczem do rozwiązania różnych problemów bywają ludzka świadomość i postawa. Żeby akcjonariat pracowniczy się upowszechnił, pracownicy powinni sami chcieć po niego sięgać. Najpierw należałoby  zwiększyć udział pracowników w zarządzaniu przedsiębiorstwami. Powinni oni czuć się współgospodarzami firm, uczestniczyć w podejmowaniu decyzji, dotyczących ich działalności. I dopiero na tak przygotowanym gruncie można myśleć i mówić o rozwoju akcjonariatu pracowniczego.

Do „tworzenia kultury partnerstwa” w firmie, rozwoju poczucia odpowiedzialności za przedsiębiorstwo, nauki planowania i zarządzania, dyskusji, doskonale nadają się rady pracowników. Jako ciała opiniujące i doradcze w sposób naturalny mogą tworzyć pierwszy stopień, prowadzący do akcjonariatu pracowniczego. I między innymi właśnie dlatego warto o nich pomyśleć. Zadbać o nie i wzmocnić.

Warto przeczytać:

– o samorządzie pracowniczym w Polsce, Trzydzieści lat ustawy o samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego, Kancelaria Senatu, Warszawa, 2012

– o akcjonariacie pracowniczym w Polsce, Akcjonariat pracowniczy. Przewodnik dla przedsiębiorców i polityków, Ministerstwo Gospodarki, 2011