Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Związki założyły organizację. Co dla rad pracowników?

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Centrum Organizowania Związków Zawodowych (COZZ) to fundacja obejmująca działaniami Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Centrum powołano w 2016 roku, żeby wzmacniać związki zawodowe w naszym regionie i rozwijać ich międzynarodową współpracę.

COZZ jest częścią międzynarodowego projektu. Powstało z inicjatywy Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych (UNI EUROPA), która reprezentuje ponad 900 organizacji związkowych. Należy do nich ponad 20 mln pracowników. To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa.

Wydawać by się mogło, że w obliczu malejącej liczby pracowników wstępujących do związków zawodowych, szczególnej wartości powinna nabierać każda inicjatywa pracownicza. Zatem dlaczego tak mało ceni się w Polsce rady pracowników? Tym bardziej, że do związków zawodowych należy w Polsce zaledwie 11% wszystkich pracujących.

COZZ powstało z inicjatywy organu międzynarodowego. Dla porównania popatrzmy, jak działalność rad jest postrzegana w innych krajach, np. u naszych zachodnich sąsiadów – Niemców:

W przeciwieństwie do związków zawodowych rady zakładowe nie posiadają scentralizowanej reprezentacji. Od 2004 r. regularnie organizowane są dni rad zakładowych – także we współpracy wszystkich central związkowych. W ramach zjazdu odbywają się nie tylko konferencje, fora tematyczne oraz targi, lecz także sejmik rad zakładowych, w czasie którego dyskutowane są dalsze kierunki i wyzwania dla tradycji współdecydowania i dialogu społecznego w Niemczech. Władze sprzyjają temu przedsięwzięciu […]. Długa tradycja funkcjonowania rad w ramach niemieckiej społecznej gospodarki rynkowej – czy szerzej: dialogu społecznego, uwzględniając i związki zawodowe – powoduje, że cieszą się one wsparciem praktycznie wszystkich sił politycznych. W szczególności partia socjaldemokratyczna (SPD) […] angażuje się we wspieranie rad zakładowych […]. Z wnioskiem o ułatwienia w powoływaniu rad zakładowych zwrócili się w 2014 r. do rządu federalnego posłowie Partii Zielonych (Die Grünen/Bündnis 90) – fragment raportu INSPRO "10 lat rad pracowników w Polsce. Co dalej?", str. 51.

Jak widać w Niemczech współdziałanie rad pracowników i związków zawodowych, podobnie jak otwartość władz, są zjawiskiem powszechnym. Niedawno podczas spotkania Instytutu Spraw Obywatelskich z reprezentantami Europejskiej Rady Zakładowej AXA okazało się, że również międzynarodowe przedsiębiorstwo z siedzibą we Francji doskonale radzi sobie z prowadzeniem u siebie dialogu pracowniczego. Jest w nim miejsce dla wszystkich stron: pracodawcy, związków zawodowych, rad pracowników z poszczególnych krajów.

O potrzebach rad pracowników w Polsce można by wiele mówić. Z tych najważniejszych na czoło wysuwa się potrzeba nowelizacji ustawy o konsultowaniu i informowaniu pracowników, wyrażona m.in. w postaci społecznego projektu nowelizacji ustawy. Powstał on we współpracy rad pracowników i Instytutu Spraw Obywatelskich. Potrzebuje dalszego wsparcia. Kto się zgłasza?

Instytut Spraw Obywatelskich będzie kontynuował poszukiwania chętnych osób i instytucji. Z projektem nowelizacji będzie pukał do drzwi gabinetów kolejnych decydentów, szukał ludzi związanych z tematyką pracowniczą, by zyskać poparcie dla rad.

O wszystkich działaniach będziecie Państwo informowali na bieżąco. Już niebawem.

źródła:

  1. http://cozz.eu/o-nas/ [dostęp: 07.03.2017]
  2. http://www.solidarnosc.org.pl/sbhiu/?p=310 [dostęp: 07.03.2017]
  3. Raport 10 lat rad pracowników w Polsce. Co dalej?, INSPRO, Łódź, 2016