Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Kto ma bronić pracowników w Polsce?

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

Niskie kary za łamanie praw pracowników, zbiurokratyzowanie Państwowej Inspekcji Pracy – te i wiele innych przewinień biznesu i państwa wobec pracowników znajdziemy w tekście Państwo bezradne wobec grzechów biznesu. Jako kolejną pozycję na liście dodajemy utrudnienia w tworzeniu rad pracowników.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2014 roku do związków zawodowych należało 1,6 mln osób na 16 mln pracujących. Na tle innych państw europejskich nie wypadamy w tym zestawieniu najlepiej.

W Polsce do związków zawodowych należy zaledwie 11 procent zatrudnionych, a większość organizacji działa w sektorze publicznym (66 procent) z wyraźnym wskazaniem na górnictwo i wydobycie. Europejskim rekordzistą na polu uzwiązkowienia jest Finlandia, gdzie do związków zawodowych należy 73 procent zatrudnionych, 70 procent w Szwecji, 68 procent w Danii, a w Norwegii 52 procent (Czy związki zawodowe to przeżytek?).

Wysokość kar grożących w Polsce pracodawcom za łamanie prawa pracy wygląda niemal symbolicznie w porównaniu z kwotami nakładanymi za lekceważenie kodeksu pracy w wielu innych krajach. U innych, w zależności od wagi problemu, kary mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy euro, u nas kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Państwowa Inspekcja Pracy jest postrzegana jako organ produkujący statystyki i kolejne stosy dokumentów, ale niewielu osobom kojarzy się z rzeczywistą ochroną pracowników.

Skoro trudno jest liczyć na innych, trzeba zacząć bardziej liczyć na własne siły. Dlatego warto wzmacniać i rozwijać organizacje pracownicze. Rady pracowników są jedną z takich sił, niestety, wciąż w Polsce niedocenianą. Tymczasem wiele firm, w których nie działają związki zawodowe, spełnia warunki umożliwiające powołanie rad pracowników. Jako organizacja o innych uprawnieniach niż związek zawodowy, rada pracowników może przecież w znaczący sposób wspierać działania związkowców i zwiększać siłę działania pracowników.

źródła: Państwo bezradne wobec grzechów biznesu

Czy związki zawodowe to przeżytek?