Logo Centrum Wspierania Rad Pracowników

Nowa premier Wielkiej Brytanii chce zmian w państwie. Również pracowniczych.

Uwaga! To jest archiwalna aktualność przeniesiona ze starej strony – mogą występować techniczne problemy w sposobie wyświetlania treści

W swoich wystąpieniach Theresa May wiele uwagi poświęca nierównościom społecznym i ekonomicznym. Jej hasło to „Wielka Brytania krajem dla każdego, nie tylko dla uprzywilejowanych”.

Nowa premier Wielkiej Brytanii, a zarazem szefowa Partii Konserwatywnej, Theresa May, zapowiada wprowadzenie zmian. O jej planach społecznych i socjalnych już zrobiło się głośno. Wśród wielu zapowiedzi jedna nieco bardziej szokująca dla prawicy inicjatywa. Chodzi o miejsca dla reprezentantów pracowników w administracji firmy. Przedstawiciele załogi mieliby prawo głosu w kwestii wynagradzania zarządzających przedsiębiorstwem.

Po Margaret Thatcher to druga kobieta na stanowisku premiera w historii Wielkiej Brytanii. Kluczowym celem nowej pani premier jest stworzenie z Wielkiej Brytanii kraju, który działa na rzecz każdego członka społeczeństwa, a nie tylko niewielkiego grona uprzywilejowanych. Zapowiedziała, że nie chce się skupiać wyłącznie na negocjowaniu warunków wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, czyli Brexicie. Przy tej okazji ma zamiar intensywnie przebudowywać społecznie kraj.

W swoim przemówieniu w trakcie kampanii o przywództwo w Partii Konserwatywnej, 11 lipca 2016 r. w Birmingham, podkreśliła m.in. brak poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia wśród osób już pracujących. Zwróciła uwagę na powiększający się dystans ekonomiczny między bardziej zamożną starszą generacją, a młodym pokoleniem, między bogatym Londynem a resztą kraju.

Theresa May postuluje poprawę efektywności przedsiębiorstw, ale jednocześnie chce zmian w ładzie korporacyjnym, przejrzystości w zarządzaniu. Podkreśla, że każdy powinien móc odnosić korzyści z zasobności państwa. Krytykuje nieodpowiedzialne zachowanie wielkiego biznesu.

Cieszy fakt, że nowa premier Wielkiej Brytanii zwraca uwagę na włączanie pracowników

w proces zarządzania firmą. Zobaczymy, w jakim stopniu zrealizuje swoje plany.

źródła: Theresa May: Nowa premier wielkiej Brytanii,

http://fakty.interia.pl/swiat/news-theresa-may-nowa-premier-wielkiej-brytanii,nId,2235004

[dostęp: 13 lipca 2016]

We can make Britain a country that works for everyone – Theresa May, przemówienie, Birmingham, 11 lipca 2016,  http://www.theresa2016.co.uk  [dostęp: 13 lipca 2016]

Royaume-Uni: Theresa May donne des indices sur son programme social, http://www.francetvinfo.fr/monde/europe/    [dostęp: 13 lipca 2016]