
Rozwadowska: W firmach panuje strach. Jak to zmienić?
Z Adrianą Rozwadowską, byłą dziennikarką Gazety Wyborczej, rozmawia Rafał Górski, redaktor naczelny Tygodnika Spraw Obywatelskich.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
- Dlaczego w mediach tak mało mówi się o prawach pracowniczych oraz organizowaniu się pracowników w ramach związków zawodowych i rad pracowników?
- Skąd u pani taka odwaga i zaangażowanie?
- Z kilkunastoletnich doświadczeń Instytutu Spraw Obywatelskich w działaniach na rzecz wzmocnienia rad pracowników wynika, że w większości polskich firm panuje strach. Pracownicy się boją. Pracownicy są traktowani, jak przedmioty, a nie jak podmioty. Co Pani na to?
- Czego uczy nas, pracowników, przypadek Mariusza Ławnika, członka rady pracowników i związku zawodowego, który został bezprawnie zwolniony przez prezesa mBanku?
- Dlaczego Polacy nie należą masowo do związków zawodowych, nie organizują się w rady pracowników, nie strajkują?
- Proszę o przykłady spraw, w których pracownicy wygrali swoje batalie o prawa pracownicze.
- Dlaczego mamy tak mało prawników, którzy chcą bronić pracowników, a tak dużo kancelarii prawnych, które pomagają zwalniać związkowców i członków rad pracowników?
- Jakie zmiany systemowe powinny być wdrożone, żeby prawa pracownicze były przestrzegane w naszym państwie?
- Czego my, obywatele, powinniśmy żądać od polityków, czego domagać się od dziennikarzy, a czego wymagać od siebie?
Adriana Rozwadowska
Dziennikarka podejmująca tematy z zakresu rynku pracy, praw pracowniczych i polityki społecznej. Pracowała w „Gazecie Wyborczej” w latach 2015-2023. Była prezenterka niemieckiej telewizji RBB. W latach 2021-2023 przewodnicząca NSZZ „Solidarność” w Agorze.